W imieniu organizatorów, zapraszamy na konferencję p.t. „400 lat klasztoru Franciszkanów przy Senatorskiej. Wielka historia i wielcy ludzie”, która odbędzie się w dniu 5 grudnia 2023 od godz. 10:30 w Kaplicy Świętej Rodziny w kościele przy ul. Senatorskiej 31 w Warszawie.

W trakcie konferencji przedstawiona zostanie koncepcja rewaloryzacji zespołu, w tym udostępnienia krypty kościoła wraz ze znajdującymi się w niej tablicami epitafijnymi jako muzeum otwartego dla publiczności. Koncepcja ta zakłada również zagospodarowanie porzuconego fundamentu niedokończonej budowli znajdującej się pomiędzy gmachem kościoła a obszarem Ogrodu Saskiego.

Zespół klasztorny przy ul. Senatorskiej stanowi jedną z najważniejszych fundacji królewskich na terenie Warszawy. Historia tego obiektu jest ściśle powiązana z historią Pałaców Saskiego i Brühla. Krypty kościoła św. Antoniego z Padwy stanowiły przez wieki ważną nekropolię warszawską, gdzie pochowano wielu znamienitych Polaków, zaś krużganki pełne są tablic epitafijnych o ogromnym znaczeniu symbolicznym i historycznym. Planowana konferencja ma bezpośredni związek z popularyzacją wiedzy o historii Polski, jak również dbałością o pomniki dawnej polskiej świetności.

Wydarzenie zostało objęte patronatami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, Metropolity Archidiecezji Warszawskiej, ks. Kard. Kazimierza Nycza, Prezydenta m. st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz Ministra Prowincjalnego Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych w Polsce o. Krzysztofa Bobaka OFM.

Organizatorami konferencji są Parafia św. Antoniego z Padwy, firma konserwatorska Monument Service oraz pracownia architektoniczna 3MK Projekt.

Potwierdzenie uczestnictwa w konferencji należy przesłać pod adres: konferencja@3mkprojekt.pl