Wirtualna Cracovia Urbs Celeberrima (z łac. Kraków miasto najsławniejsze), zrealizowana przez Bibliotekę PK prezentuje zagadnienia tematyczne opracowane na podstawie wybranych publikacji z kolekcji Cracoviana. Tytuł wystawy jest bezpośrednim nawiązaniem do łacińskiej sentencji, która widnieje na średniowiecznym miedziorycie Matthäusa Meriana z 1619 r. przedstawiającym panoramę Krakowa. Kolekcja Cracoviana obejmuje 1286 publikacji książkowych (1494 woluminów) oraz 53 tytuły czasopism wydanych w Krakowie lub dotyczących Krakowa i jego najbliższej okolicy z lat 1745-1945. Kolekcja Cracoviana stanowi nieocenione źródło wiedzy historycznej o dziedzictwie artystyczno-kulturowym miasta Krakowa i jego regionu z XIX i pierwszej połowy XX w. Zbiór ten wzbogaca stan wiedzy o instytucjach, architekturze i dziejach naszego miasta.

Wystawa ma charakter tematyczny i została podzielona na sześć głównych zagadnień:

1) Towarzystwa naukowe oraz miłośników sztuki,

2) W trosce o Krakowian (stowarzyszenia dobroczynne i społeczne),

3) Higiena i zdrowie mieszkańców Krakowa,

4) Na kuracjach, na wywczasach… (czyli gdzie leczyli się i wypoczywali Krakowianie przeszło sto lat temu?),

5) Zieleń Krakowa

6) Plany konkursowe i projekty.

Wybór takiej tematyki miał na celu pokazanie nieco innego oblicza „najsławniejszego” polskiego miasta. Znajduje się tu wiele ciekawych informacji i anegdot, dzięki którym będzie można dowiedzieć się między innymi: Dlaczego Jan Matejko zrzekł się tytułu honorowego obywatela miasta Krakowa? Co odpowiedział krakowski architekt na “złośliwe” pytanie? Skąd się wzięła nazwa plant i gdzie w Krakowie mieściło się osiedle profesorskie? Co odkryto podczas kopania studni w Podgórzu oraz czy w Krakowie są nadal latarnie umarłych? Budowa czyjego pomnika wywołała powszechną debatę i awanturę? A wszystko to wzbogacone zostało obszernym materiałem ilustracyjnym pochodzącym w zasadniczej części z publikacji wchodzących w skład kolekcji Cracoviana.

Wystawę w ramach projektu Udostępnienie Kolekcji Cracoviana ze zbiorów Biblioteki Politechniki Krakowskiej przygotował zespół w składzie: Agnieszka Górska i Anna Kraus (koncepcja, opracowanie merytoryczne i graficzne) oraz Szymon Zdebski i Dorota Lipińska (przygotowanie techniczne i upublicznienie).

Serdecznie zapraszam do obejrzenia! https://cracoviana.biblos.pk.edu.pl/